(istraživač saradnik) i dr Žarko Rađenović (naučni saradnik i koordinator tima), uspešno je predstavio svoju inovativnu ideju na završnom događaju inovacionog inkubatora Bios In- Cube,
BioSens instituta u Novom Sadu, uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.
Inovacijom AgroEconData tima rešava se problem neefikasne alokacije resursa konkretnog poljoprivrednika na teritoriji Republike Srbije čime se povećava produktivnost i profitabilnost datog gazdinstva.
Pročitaj više...Ovogodišnji poziv uvodi brojne novine, sa fokusom na digitalizaciju i veću transparentnost procesa. Sve faze realizacije obavljaju se putem nove elektronske platforme „Biram nauku“, koja omogućava lakše i efikasnije učešće naučnoistraživačkih organizacija, mladih istraživača i Ministarstva.
Pročitaj više...U svetu koji se ubrzano tranformiše i prihvata značaj održivog razvoja, principi cirkularne ekonomije postaju jedan od fundamentalih pokretača privrednog rasta. Potreba da se postojeći modeli proizvodnje i potrošnje prilagode novoj paradigmi razvoja postaje sve prisutnija. Tehno-ekonomska tema, cirkularna ekonomija, suštinski promoviše multidisciplinarni pristup i postaje sve značajnija kako za proizvodne tako i za uslužne sisteme. Verujemo da je oblast cirkularne ekonomije povoljna prilika kako za sinergiju inženjerskih i ekonomskih znanja, tako i za transfer tehnologije, koja će omogućiti efikasnije korićenje resursa i optimalno upravljanje na mikro i makro nivou. U tom smislu, ovaj rukopis je nastao kao rezultat potrebe da se motivišu mladi istraživači, koji se direktno ili indirektno bave ovom temom, da predlažu inovatina rešenja za realne probleme u industriji.
Zbornik radova „Cirkularna ekonomija” predstavlja doprinos objašnjenju aktuelne problematike koja se vezuje za cirkularnu ekonomiju, kojoj se u poslednje vreme pridaje veliki značaj. Rukopis je prevashodno namenjen domaćoj naučnoj publici, studentima i široj stručnoj javnosti. Grupu autora čine istraživači iz Inovacionog centra Univerziteta u Nišu i istraživački tim sa Katedre za menađžment u mašinskom inženjerstvu Mašinskog fakulteta Univerziteta u Nišu. Sveobuhvatan pristup analizi interdisciplinarnog fenomena od strane velikog broja autora sa ekononomskim, menadžerskim, inženjerskim, pravnim i medicinskim kompetencijama omogućio je zaokruživanje znanja iz ove oblasti. Za razumevanje sadržaja, osim ekonomskih znanja, korisno je da čitalac poseduje i određena inženjerska i menadžerska znanja.
Pročitaj više...Zbornik radova „Napredno preduzetništvo” je rezultat intelektualnih napora istraživača Inovacionog centra Univerziteta u Nišu i Mašinskog fakulteta u Nišu, koji su, koristeći multidisciplinarni pristup, dali doprinos rasvetljavanju složene i aktuelne problematike preduzetništva. U Zborniku su predstavljeni rezultati istraživanja autora koji su, po oceni urednika i recenzenata, verifikovani kao originalni.
Preduzetnički potencijal ima dubok uticaj na ekonomski razvoj. Poslovni imperativ danas je ne samo izvrsnost u poslovanju već i inovativnost, sa postojanom izvrsnošću u obavljanju poslovnih aktivnosti. Agilnost, reinženjering poslovnih procesa, kontinuirani monitoring i merenje performansi, mogu da obezbede stvaranje dodatne vrednosti, konkurentsku prednost, poboljšanje pozicije na tržištu i održivost u budućem okruženju.
Zbornik radova „Napredno preduzetništvo” je namenjen studentima inženjerskog menadžmenta, istraživačima i široj akademskoj i poslovnoj zajednici, koja je zainteresovana za preduzetništvo i želi da identifikuje i razume aktuelne trendove u inovativnom ekosistemu. Zbornik radova može biti od koristi i budućim preduzetnicima, koji su na početku osnivanja svojih preduzeća i žele da ovladaju saznanjima o savremenim poslovnim praksama kroz prizmu inovacija, reinženjeringa i promena u preduzetničkom ekosistemu. Prikazane rezutate mogu koristiti i uspešni privredni subjekti, koji žele da modernizuju svoje poslovne prakse i uvedu inovativne proizvode i usluge.
Pročitaj više...Naučno- istraživački tim Inovacionog centra Univerziteta u Nišu, pod nazivom AgroEconData, koga čine Ivana Janjić (istraživač saradnik), Milica Đokić (istraživač saradnik), Miljana Talić (istraživač pripravnik) i dr Žarko Rađenović (naučni saradnik i koordinator tima), uspešno su aplicirali za Program podrške inovativnim idejama koji je pokrenuo Centar za inovacije i razvoj poslovanja BioSens instituta u Novom Sadu, u okviru inovacionog inkubatora Bios In- Cube, uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.
Pomenuti program namenjen je pokretanju inovativnih ideja u oblasti primene naprednih tehnologija u poljoprivredi (program mentorstva "Ag Tech") u cilju angažovanja akademske zajednice u razvoju inovativnih, komercijalnih i digitalizovanih ideja iz oblasti poljoprivrede, proizvodnje hrane i ekologije. AgroEconData tim je realizovao prvi od sedam modula u okviru programa i jedini je tim južno od Beograda čije je inovativno rešenje prihvaćeno za dalji razvoj.
Pročitaj više...