Poboljšanje performansi mašine za sečenje metala laserom automatizacijom transporta materijala

Korisnik: Privredno društvo za proizvodnju i trgovinu AGROMARKET D.O.O, Niš

Tehnologija sečenja fiber laserom je tehnologija obrade materijala koja je jako zastupljena i predstavlja neizostavan deo u industriji mašinogradnje. Samim tim su inovacije i ulaganja u razvoj ove tehnologije opravdane i neophodne. Postojanje ovakve mašine sa implementiranim inovacijama će predstavljati veliku pogodnost na domaćem tržištu. Povećan kvalitet i funkcionalost mašine, sa nižom tržišnom cenom, doprineće većoj zastupljenosti lasera u našoj privredi, čime će se povećati i kvalitet proizvoda.
Ovim projektom su definisani principi poboljšanja performansi mašine za sečenje metala laserom i za usvojenu varijantu razvijeno je kompletno konstrukciono rešenje. Najvažniji rezultati projekta su:
od 3 varijantna rešenja izabrano je optimalno rešenje za definisane kriterijume ocenjivanja (funkcionalnostost, sigurnost, cena, težina, tehnologičnost i terotehnologičnost);
za izabranu varijantu izvršen je proračun kritičnih i ključnih elemenata sklopova.
Urađeno je kompletno konstrukciono rešenje sa jasno definisanim elementima sklopova.
Pored inovativnosti, ovim projektom postignuto je i sledeće:
Prilikom konstruisanja korišćeni su uglavnom standardni elementi čime je postignuta jednostavnija izrada celog sistema;
Pojednostavljenjem procesa proizvodnje dobijen je jeftiniji proizvod.