Tehno-ekonomska analiza izrade virtuelnih 3D modela nameštaja

Korisnik: Privredno društvo FUTURE REALITY SYSTEMS, Niš

Kreiranje trodimenzijskih virtualnih modela postojećih objekata primjenjuje se u različitim područjima nauke i prakse. Ovakvi 3D modeli koriste se u arhitekturi, građevinarstvu, urbanizmu, geologiji, mašinstvu, industriji video igara, filmskoj industriji, medicini, arheologiji, za sigurnost ljudi i dobara itd. Fotogrametrija kao metoda dobija podatake trodimenzijske prostorne strukture na osnovu dvodimenzijskih fotografija, zahvaljujući mnogobrojnim softverskim paketima koristi se za izradu 3D modela objekata i prostornih struktura.
U okviru ovog projekta urađeno je sledeće:
Izvršena je analiza metoda za kreiranje 3D modela nameštaja u odnosu na kompleksnost prikupljanja podataka, kompleksnost kreiranja 3D modela, kvaliteta 3D modela, cene i ukupnog neophodnog vremena za izradu jednog modela.
Izvršeno je testiranje metoda izrade 3D modela nameštaja (poluautomatska i automatska fotogramerija, 3D skeniranje statičnim i 3D skeniranje prenosnim skenerom) na većem broju primera i date preporuke za njihovu primenu.
Date su preporuke korišćenja pojedinih softverskih paketa za kreiranje 3D modela nameštaja.