MODELI SPREMNOSTI INDUSTRIJSKIH PREDUZEĆA ZA IMPLEMENTACIJU I4.0

Korisnik: Privredno društvo TRIMORA d.o.o, Niš

Procena nivoa primene Industrije 4.0 u industrijskim preduzećima omogućava kompanijama da sagledaju u kojim aktivnostima zaostaju i koji resursi moraju biti iskorišćeni da bi se ubrzala tranzicija. Glavni ekonomski potencijal Industrie 4.0 leži u njegovoj sposobnosti da ubrza korporativno donošenje odluka i procese prilagođavanja. Ovo se odnosi na procese za povećanje efikasnosti u inženjeringu, proizvodnji, uslugama i prodaji i marketingu.
Fabrika budućnosti biće hiperpovezana, pametna i autonomna. Takođe će je karakterisati visoka prilagodljivost i optimalno korišćenje resursa. Industrie 4.0 može da pruži ogromne prednosti za produktivnost i profitabilnost proizvodne industrije, dobavljača proizvodne opreme i IT kompanija.
Kod malih i srednjih preduzeća za proizvodne i logističke sektore, ključne dimenzije su pametna proizvodnja, razvoj proizvoda, tehnološka infrastruktura, procena peformansi, učešće zaposlenih, pametni SC i logistika, i digitalizacija.
Napred prikazani iIndeks zrelosti acatech Industrie 4.0 pruža kompanijama smernice za sprovođenje ove transformacije u kompaniju koja uči, agilno. Indeks predstavlja šest uzastopnih razvojnih faza za četiri ključne oblasti svake kompanije.
Svaka faza donosi dodatne prednosti kompaniji. Indeks se može koristiti za razvoj digitalne mape puta koja je precizno prilagođena potrebama svake pojedinačne kompanije kako bi im se pomoglo da savladaju digitalnu transformaciju u svim uključenim relevantnim poslovnim jedinicama.
Saglasno tome u ovom projektu urađena je studija koja obuhvata metode i postupke za uvođenje Industrije 4.0 u industrijskim preduzećima, prvenstveno u malim i srednjim preduzećima.
Najvažniji rezultati projekta su:
• Pregled stanja tehnike u ovoj oblasti.
• Kvantitativna i kvalitativna identifikacija nivoa za ocenu spremnosti i zrelosti za implementaciju Industrije 4.0.
• Identifikacija ključnih tehnologija i dimenzija za ocenu spremnosti i zrelosti.
• Prikaz merodavnog modela zrelosti preduzeća za implementaciju I4.0
.