MODELI, METODE I IT ALATI ZA RAZVOJ PAMETNIH PROIZVODA I USLUGA

Korisnik: Privredno društvo PLAYOUT SOLUTIONS d.o.o, Beograd

Preko mobilnih telefona, automobila, računara, odnosno raznih internet aplikacija svakodnevno se koriste pametne usluge. Sa jedne strane pametne usluge su izuzetno atraktivne za ljude, tako da ih prihvataju bez rezerve. Sa druge strane finansijski efekti koji se na taj način postižu su jako veliki.
Preduslov za uspešnu realizaciju pametnih usluga je uvođenje interneta stvari, podataka i usluga u industrijske procese kao i potpuno ovladavanje relevantnim područjima kao što su semantičke tehnologije, veštačka inteligencija i digitalno modeliranje proizvoda. Pametne usluge predstavljaju centralno mesto Industrije 4.0 i usmerene su kako na proizvodnju, tako i na druga područja kao što su tržišta, logističke usluge, transport.
Saglasno tome u ovom projektu urađena je studija koja obuhvata modele, metode i IT alate za razvoj pametnih proizvoda i usluga.
Najvažniji rezultati projkata su:
• Prikaz potrebnih preduslova za razvoj pametnih proizvoda i usluga.
• Primena kreativnosti i inovacija u razvoju pametnih proizvoda.
• Prikaz metoda i modela za razvoj pametnih proizvoda i usluga.
• Prikaz modela referentne ahhitekture Industrije 4.0 (RAMI4.0), kao osnove za uvođenje Industrije 4.0 u privrednim subjetima
• Prikaz IT alata za razvoj pametnih proizvoda i usluga.
• Prikaz efikasnog postupka razvoja nove generacije pametnih proizvoda i usluga, koji obuhvata holistički pristup, model sistemskog inženjeringa i novi V-model za inženjering pametnih proizvoda.
Osnovni cilj studije je da omogući razvojnim inženjerima:
• Sticanje neophodnih znanja i veština iz oblasti inovacija i kreativnih tehnika za razvoj pametnih proizvoda i usluga konkurentnih na tržištu.
• Ovladavanje metodama, modelima i IT alatima primenljivim u efikasnom inženjeringu nove generacije pametnih proizvoda i usluga.
• Prenos stečenih inženjerskih kompetencija u oblasti pametnih proizvoda i usluga na privredne subjekte.