DIGITALIZACIJA U MAŠINOGRADNJI – STRATEGIJE, TRENDOVI, REALIZACIJA

Korisnik: Privredno društvo TRIMORA d.o.o, Niš

Jedan od najvažnijih razvojnih trendova za industriju uopšte, a posebno za mašinstvo kao industrijskog dobavljača je digitalna transformacija. Kompanije za mašinsko inženjerstvo koje ne izvrše blagovremeno digitalnu transformaciju, rizikuju da izgube svoju buduću održivost. Postoje kompanije, naričito veće, koje već sprovode strategiju digitalizacije. S obzirom da će digitalizacija pre ili kasnije promeniti uslove zapošljavanja i rada u gotovo svim oblastima poslovanja, postoji sveobuhvatna potreba kompanija za delovanjem u tom pravcu.
Dalekosežna promena u oblasti rada usled digitalne transformacije zahteva sveobuhvatno učešće svih zapošljenih, a naročto menadžmenta u kompaniji. Treba rešiti pitanja vezana za proces digitalizacije, regulacije potrebnih radnih mesta, uslova rada, razvoja kadrova i zaštite podataka.
Digitalna transformacija je povezana sa visokim nivoom složenosti i procesima koje je teško predvideti. Neke stvari u oblasti softverskih sistema i digitalnih blizanaca dešavaju se „prilično u tajnosti“, sa „nevidljivim“ promenama čiji je uticaj na rad teško uočljiv. Zbog ograničenih resursa i nedostatka kvalifikacija mnogi od zapošljenih ne mogu da shvate i prihvate promene koje nastaju u tom procesu. Da bi digitalna transformacija postala uspešan projekat za industriju i zaposlene, neophodno je ojačati ljudske resurse u pogledu kvalifikacija i alokacije resursa. Centralni zadatak organa za suodlučivanje u mašinstvu je da organizuju procese učešća zaposlenih i da ih uključe u operativne procese.
Saglasno tome u ovom projektu urađena je studija koja obuhvata digitalnu transformaciju preduzeća mašinogradnje sa aspekta izbora strategije, definisanje uslova za njeno sprovođenje i neophodne promene vezane za ljudske resurse.
Najvažniji rezultati projekta su:
• Izbor strategije preduzeća za digitalnu transformaciju.
• Kreiranje uspešnog rada u digitalizovanom mašinstvu.
• Primena naprednih tehnologija za digitalnu transformaciju.
• Neophodne kompetence ljudskih resursa i razvoj kadrova.
• Organicija aktivnosti za učešće zapošljenih u proces digitalizacije.